Skip to main content
ranking

***** *** czyli 6 seriali, w których rządzą kobiety

By 23 listopada 20206 kwietnia, 2021No Comments

strajk kobiet 2020 Polska

Rzeczywistość polska trochę umoczyła. Narzuca nam się, że to mężczyźni mają podejmować decyzje, a kobiety – no, cóż, cytując Tomasza z Akwinu: „są błędem natury”.

Dla wszystkich sojuszników strajku w Polsce – zestawienie seriali, w których to kobiety niosą fabułę do przodu. Pominęłam oczywiste tytułu typu The Great (Wielka), gdzie od razu wiadomo, że główną bohaterką jest silna babka.

1. Once Upon a Time

(2011-2018, Netflix)

Polski tytuł brzmi Dawno, dawno temu i jest nowoczesną wersją baśni braci Grimm. Gdy wszyscy są ubrani w dżinsy i zwykłe bluzy zamiast sukni balowych i pantalonów, jaśniej widać, że mężczyźni pełnią tylko tło opowieści. Książę i krasnoludki nie podejmują żadnych decyzji bez dominujących postaci kobiecych: macochy, Śnieżki, czy samej córki Śnieżki – Emmy.

2. Suits

(2011 – trwa, Netflix)

Nie wystarczy, że W garniturach występuje Meghan Markle, która namówiła Harry’ego do opuszczenia dworu brytyjskiego?

Serial opowiada o dwóch genialnych prawnikach, ale żaden najbardziej przebiegły plan zwyciężenia sprawy nie odbędzie się bez magicznych zdolności interpersonalnych Donny i bez zgody Jessici Pearson – tytularnej właścicielki kancelarii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Elia? (@ilovesuits_)

3. The Umbrella Academy

(2019, Netlix)

W Akademii Umbrella każdy ma inny supermoc. Wiadomo, mięśnie czy podróże w czasie nie przypadną kobietom (patrz Dr Strange, Marty McFly i Doc Brown). BEZ SPOJLEROWANIA Ci tego nie wytłumaczę, ale prędzej czy później okazuje się, że dziewczyny nie potrzebują dużych tricepsów, żeby spuścić niezły łomot tym, którzy je wkurzą.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Netflix Polska (@netflixpl)

4. How to Get Away with a Murder

(2014-2020, Netflix)

Kobiety w Sposobie na morderstwo to samice Alfa. Dziw, że zdołały się wszystkie zmieścić na jednym ekranie.  Bardzo inspirujące jest podziwiać Violę Davis (Annalise), Aję King (Michaela), Lizę Weil (Bonnie) czy Amirah Vann (Tegan), jak królują w męskim świecie egzekwowania i łamania praw.

5. Sex Education

(2019, Netflix)

Wreszcie to babki nie wstydzą się używać takich słów, jak wagina. A co więcej, wsadzają je (słowa!) do ust zawstydzonym facetom. Dbają o swoją edukację (nie tylko seksualną) i gdyby nie ich wiedza i zmysł do interesu – fabuła tego serialu padłaby w gruzach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sex Education (@sexeducation)

 

6. Game of Thrones

(2011-2019, HBO)

Gry o tron nie muszę przedstawiać – z pewnością widziałaś/-eś zwiastun lub fragmenty tego hitu. Twórcy malowniczo uśmiercają kolejnych głównych bohaterów, lecz równie wprawnie zarysowują damy w rolach rządzących. Okrutnych, przebiegłych, czasem dobrotliwych – pragnienie władzy nie ma płci.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez gameofthrones (@gameofthrones)