Skip to main content
film

Irlandczyk. Jemu nie odmówisz

By 28 września 202023 listopada, 2020No Comments

Irlandczyk

(2019)

Gdy oferujesz lojalność mafii, przysięga będzie obowiązywała dożywotnio. Nawet jeśli jesteś (nie)groźnym dziadkiem… Młody Frank Sheeran oczarowuje swoim sprytem wpływowego bandytę. Nie wiedząc, kiedy, wchodzi do jego familii, wystawiając na próbę miłość własnej rodziny. Martin Scorsese zaprosił do filmu mistrzów kina gangsterskiego: Roberta de Niro, Ala Pacino, Joe’go Pesciego, Herveya Keitela.

***

Krytycy skupili się na tym, że film jest długi. W sieci można nawet znaleźć poradnik, w którym momencie najlepiej przerwać film, aby obejrzeć drugą część następnego dnia. Aktualnie duża część z Nas połyka sezon serialu w jedną noc, więc problem 3 i pół godzin filmu jest wyolbrzymiony. Fakt, na tym filmie upłynie Ci cały wieczor. Ale kto odmówiłby towarzystwu de Niro, Pacino i Pesciego?

Film jest ukłonem w stronę twórczości czołowych postaci kina gangsterskiego, które – jak zobaczysz, nigdy nie utracą swojego talentu. Jak na ten gatunek przystało, w Irlandczyku pojawia się wielka brutalność. Jednak ta wyjątkowo nie dotyczy odstrzeliwanych głów, a prawdy o przemijaniu i starości.