Skip to main content
film

„Don’t Look Up” – a najlepiej nie patrz w ogóle, czyli jak zrobić słabe kino z plejadą gwiazd Hollywoodu

By 31 grudnia 2021No Comments

Za sterami „Don’t Look Up” usiadł ojciec sukcesu „Big Short”, a jednak ten statek i tak rozbija się o lodowiec. Fot. Wikimedia Commons

Don’t Look Up

„Nie patrz w górę”
USA, 2021
Obejrzysz na: Netflix

Co zrobiliby najsilniejsi na świecie, gdyby dowiedzieli się, że życie na świecie zakończy się dokładnie za 6 miesięcy i 14 dni? Zdolna studentka astronomii i jej profesor odkrywają, że do Ziemi zmierza ogromna kometa – typ „planetobójcy”. Zwracają się do władz o pomoc w rozwiązaniu problemu.

***

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep i Cate Blanchett pod sterami Adama McKaya w komedii katastroficznej to synonim roku 2021: mogło być tak pięknie, a nie jest. Specjalnie nie wymieniłam w tej plejadzie gwiazd Hollywoodu Jennifer Lawrence, ponieważ aktorka akurat jest czysto humorystycznym akcentem w filmie. Po prostu to całkiem zabawne, że gra tak średnio, a wciąż jest na szczycie.

Jednak nie zebraliśmy się tutaj wszyscy, aby czytać popisy merytoryki i stylistyki kolejnej recenzentki z Internetu (mnie). Przechodząc do sedna: temat jest świetny i skłania do refleksji, fabuła trzyma widza w nieustannym poddenerwowaniu, ale nie porywa, dialogi – na tróję z plusem, elementy humorystyczne – nie śmieszą, może taki był cel. Polecam obejrzeć na przyspieszeniu.

WSKAZÓWKA: Są dwa zakończenia w trakcie i po napisach, na które warto poczekać.

A tu przypomnienie, dlaczego mimo wszystko lubimy Adama McKaya: KLIK.